Pięcioro dzieci w kostiumach karnawałowych: dziewczynka w stroju krakowskim, chłopiec w kostiumie i masce diabła, dwoje małych dzieci w kapeluszach wróżek, dziewczynka w stroju wiedźmy ze sztucznym długim nosem, stoją i kucają w plenerze

Baltazar Wolniewicz, Dzieci w kostiumach w plenerze, Ojców, 1921-1928 © Baltazar Wolniewicz

Baśniowe warsztaty równościowe

  • 15.05.2021
    11:00 - 12:30
  • MuFo Strzelnica
  • Warsztaty
  • Rodziny z dziećmi

To dzięki baśniom uczymy się rozróżniać zło od dobra, poznajemy moc przyjaźni czy miłości. Baśnie towarzyszą nam od bardzo dawna i trudno nawet wyobrazić sobie świat bez nich. Jednak czasem w tych dobrze znanych opowieściach, coś nam nie do końca pasuje. Może wolelibyśmy inne zakończenie? By księżniczka uratowała się sama, a książę zakochał się w czarownicy z garbatym nosem? A może, by głównym bohaterem stał się mały biedny chłopczyk, którego główna bohaterka spotkała przemierzając baśniową krainę? O tych baśniowych stereotypach porozmawiamy w trakcie performatywnych warsztatów prowadzonych przez artystkę Justynę Górowską. 


W trakcie zajęć będziemy odgrywać wybrane sceny z baśni, a następnie… spróbujemy zagrać je jeszcze raz, ale zamieniając element, który nam nie pasuje. Może Kopciuszek sam podniesie swój pantofelek? A może Mała Syrenka wcale nie zamieni się w morską pianę? Chcemy razem z Wami przyjrzeć się baśniom i zastanowić się, czego one nas uczą, ale także stworzyć z nich nowe opowieści, opowiadające o współczesnym świecie.

Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).

Prowadzenie: Justyna Górowska (ur. 1988) – interdyscyplinarna artystka. Zajmuje się edukacją niekonwencjonalną, tworzeniem projektów na pograniczu sztuki, technologii oraz działań społecznych, zgłębianiem relacji między indywidualnością artysty a szerokim kontekstem społecznopolitycznym i innymi dziedzinami życia. 
Uzyskała magistra na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, obecnie doktorantka na Wydziale Komunikacji Multimedialnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2014 roku współpracuje z galerią lokal_30 w Warszawie. W 2016 roku otworzyła eksperymentalną filię Fundacji Razem Pamoja w Yogyakarcie (Indonezja). Otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015) oraz dwukrotnie grant z Funduszu Wyszehradzkiego (2017, 2018). Jej projekty były pokazywane między innymi w miastach: Quebeck City (Le Lieu Gallery, 2014), Dallas (Cydonia Gallery, 2015), Sau Paulo (PIVO Gallery, 2016), Yogyakarta (Sesama, 2017), Warszawa (MSN, 2017), Nowy Jork (Art in General, 2017). 


Wydarzenie odbywa się w ramach inicjatywy „Maj Równości” organizowanej w dniach 1-31 maja przez Miasto Kraków. Więcej informacji pod adresem: https://obywatelski.krakow.pl/aktualnosci/248924,2171,komunikat,maj_rownosci_-_program_wydarzen.html.

Ważne informacje:
Miejsce: MuFo Strzelnica, ul. Królowej Jadwigi 220, przy dobrej pogodzie zajęcia odbędą się w ogrodzie otaczającym Strzelnicę
• Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6–10 lat
• Czas trwania: ok. 1,5 godz.
• Cena: 10 zł
• Liczba miejsc w grupie ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.
• Informacje i zapisy: edukacja[at]mufo.krakow.pl
 

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj