Muzeum Fotografii w Krakowie zmienia się i otwiera na nowe możliwości i nowych odbiorców. Grupy zorganizowane zapraszamy do udziału w aktywnych oprowadzaniach, warsztatach muzealnych oraz grach prowadzonych przez wykwalifikowanych edukatorów metodami i za pomocą narzędzi dostosowanych do wieku i możliwości dzieci i młodzieży. Chcemy, by Muzeum Fotografii było współtworzone przez odwiedzających nas gości, dlatego zachęcamy nauczycieli do udziału w szkoleniach i realizacji wspólnych działań projektowych.

Podczas spotkań oraz warsztatów dla szkół i przedszkoli nie tylko przekazujemy wiedzę z dziedziny fotografii, ale również uwrażliwiamy dzieci i młodzież na obrazy i niesione przez nie sensy. Podkreślamy wielość sposobów widzenia i nadawanych wizerunkom znaczeń. Współdziałając w partnerstwie z nauczycielami i wychowawcami rozwijamy świadomość wizualną ucząc analizy i interpretacji obrazów, ale przede wszystkim wskazując na różnorodność świata, dróg jego postrzegania oraz umożliwiając demaskowanie przekazów wizualnych i krytykę kultury w ogóle. Przyzwyczajamy również uczniów do aktywnego udziału w kulturze oraz kształtujemy ich kompetencje społeczne i kulturowe.

AKTYWNE OPROWADZANIE
Zwiedzanie wystawy stałej MuFo dla tych, którzy nie przepadają za tradycyjną formą oprowadzania i najlepiej zapamiętują poprzez niebanalne skojarzenia, rozwiązywanie zadań oraz samodzielne wyszukiwanie informacji. Oprowadzanie, które daje czas na wnikliwą obserwację i dzielenie się spostrzeżeniami z innymi.

WARSZTATY MUZEALNE
Zajęcia tematyczne odbywające się w przestrzeni wystaw, dla tych, którzy nie lubią siedzieć w ławkach, a nauka najlepiej wychodzi im przez zabawę i działanie. Spotkania, podczas których, oprócz wnikliwej obserwacji otaczającego nas świata, zaglądamy również w głąb siebie.

SENSORYCZNE GRY MUZEALNE
Gry dla odważnych, którzy poznają świat wszystkimi zmysłami przez doświadczenia i eksperymentowanie. Zajęcia, w których trakcie zaglądamy w miejsca nieoczywiste i patrzymy głęboko w oczy postaciom na starych fotografiach.

WSPÓŁPRACA Z NAUCZYCIELAMI
„Uzbrajamy” również oczy nauczycieli organizując szkolenia i wspólnie pochylając się nad obrazem w ujęciu estetycznym, technologicznym, antropologicznym, socjologicznym, historyczno-kulturowym. We współpracy ze szkołami realizujemy projekty, w których centrum stawiamy fotografię oraz rolę obrazów we współczesnym świecie i ich wpływ na dzieci i młodzież.

 

WAŻNE INFORMACJE
Zarówno warsztaty muzealne, gry jak i aktywne oprowadzania trwają od 60 do 90 min.
Zajęcia przeznaczone są dla grup liczących do 25 osób.
Muzeum dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami. Istnieje możliwość dopasowania konkretnych zajęć do potrzeb uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (z niepełnosprawnością intelektualną, uczniów niedowidzących i niewidomych).
Nauczyciel ma obowiązek przebywać z grupą przez cały czas trwania zajęć.
W poniedziałki Muzeum Fotografii jest nieczynne.
Koszt zajęć: 10 zł za osobę.
Nauczyciele, jako opiekunowie grupy, wchodzą za darmo.

JAK ZAMÓWIĆ ZAJĘCIA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH:
W celu zamówienia zajęć dla grup prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy:
+48 12 634-59-32 w. 31
edukacja[at]mufo.krakow.pl

Zgłoszenia przyjmujemy od poniedziałku do piątku w  godz. 8:00-15:00
Przy dokonywaniu rezerwacji potrzebne będą:
- termin wizyty;
- wybrany temat zajęć;
- liczba i wiek uczestników;
- dane kontaktowe opiekuna grupy: adres instytucji, telefon i e-mail;
- informacje, które pomogą nam lepiej przygotować się do Państwa wizyty w Muzeum.

 

Sztuka edukacji to cykl dorocznych konferencji dotyczących szeroko pojętej kultury w programach nauczania oraz możliwości współpracy między szkołą a publicznymi i niepublicznymi instytucjami kultury (m.in. samorządowymi instytucjami kultury czy organizacjami pozarządowymi) przy tworzeniu projektów edukacyjnych.

Sztuka edukacji to spotkania praktyków zajmujących się edukacją kulturalną dzieci i młodzieży — zarówno formalną, jak i nieformalną. Biorą w nich udział nauczyciele, pedagodzy, edukatorzy, animatorzy i artyści. Stwarzamy przestrzeń do rozmów, dyskusji i wymiany doświadczeń. Wspólnie szukamy miejsca dla kultury i sztuki w szkole oraz zastanawiamy się, jak możemy się uzupełniać. Poprzez prezentację dobrych praktyk wskazujemy wartości wynikające ze współpracy między środowiskami przy realizacji projektów. Inspirujemy i budujemy sieci kontaktów. Konferencje są bowiem świetną okazją do nawiązania relacji, które mogą stać się początkiem wspólnych projektów, oraz do propagowania idei, że kultura jest niezbędnym narzędziem, by funkcjonować w społeczeństwie.

Konferencja Sztuka edukacji. Fotografie w działaniu odbędzie się ONLINE w dniach 26–28 listopada 2020 roku. Tym razem przyjrzymy się projektom edukacyjnym opartym na fotografii, przyczyniającym się do kształtowania świadomych odbiorców mediów i krytycznego podejścia do publikowanych treści.

Wszystkie wyłonione w otwartym konkursie projekty, nadesłane przez nauczycieli/ki, edukatorów/ki oraz animatorów/ki uczą uważnego patrzenia na fotografię. Zwracają również uwagę na jej rolę w poznawaniu swoich korzeni, lokalnych historii oraz najbliższej okolicy. Pokazują, w jaki sposób fotografia może stać się narzędziem do badania współczesności, z jej blaskami i ciemnymi stronami, oraz w jaki sposób wykorzystać ją w nauczaniu różnych przedmiotów szkolnych, nie tylko humanistycznych. Z projektami zapoznacie się Państwo w trakcie paneli tematycznych odbywających się 26 i 27 listopada.

Zapraszamy również do wysłuchania wykładu dziennikarza Wojciecha Cieśli pt. Fact-checking i narzędzia OSINT, czyli jak nie dać się nabrać w sieci oraz aktywnego udziału w spotkaniu z praktykami, fotografkami (Karolina Gembara, Karolina Jonderko, Zofia Krawiec) i fotografem (Rafał Milach), którzy opowiedzą o swoich projektach poruszających tematy społeczne.

W sobotę, 28 listopada zachęcamy do wzięcia udziału w webinarach i warsztatach, podczas których swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się z nami osoby, które na co dzień wykorzystują fotografię do pracy z dziećmi i młodzieżą.

Mamy nadzieję, że konferencja stanie się przestrzenią do dyskusji o nieustającym poszukiwaniu nowych form działań na fotografiach w edukacji.

Rejestracja uczestnictwa w konferencji trwa do 22 listopada 2020 roku.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy: sztukaedukacji.zacheta.art.pl  oraz w dziale WYDARZENIA

Organizator: 


Współorganizatorzy: 

  

 

Partner:

 

 

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

ShowOFF MFK: Bartosz Wajer, Od oka do kości

Rzeźby przestrzenne Kingi Nowak

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj