na wysięgniku hydraulicznym kamera w specjalnym koszu, przy niej dwaj kamerzyści, w tle panorama z pagórkami

Fot. Nieznany, kamerzyści na planie filmu Wojciecha Hasa „Rękopis znaleziony w Saragossie", 1964

Wykład prof. Małgorzaty Radkiewicz. Pionierska epoka kina: poszukiwania warsztatowe, eksperymenty i przemyślenia

  • 14.05.2024 17:00
  • MuFo Rakowicka
  • Wykład
  • Dorośli

W tym roku mija setna rocznica pierwszego wydania książki Karola Irzykowskiego „X muza. Zagadnienia estetyczne kina”, w której omówione zostały zagadnienia ruchu, montażu i specyfiki obrazu filmowego. Wykład, który proponujemy, przybliży rozważania sprzed wieku i pozwoli spojrzeć na dokonania filmowe braci Karaś przez pryzmat eksperymentów i fascynacji, które od samego początku towarzyszyły rozwojowi kina. Epoka pionierska sprzyjała poszukiwaniom w zakresie filmowego warsztatu i inscenizacji, które z pasją i fantazją tworzył Adam Karaś wraz z bratem Wiktorem.

Efekty pracy krakowskiej wytwórni Bracia Karaś Film warto zestawić z pionierskimi działaniami Alice Guy-Blaché – pierwszej reżyserki w historii, która musiała od podstaw kreować konwencje i narzędzia filmowe, a także z awangardowymi realizacjami Germaine Dulac, eksperymentującej w zakresie języka i stylu filmowego. Mówiąc o braciach Karaś, warto pamiętać, że pierwsze dekady XX wieku to okres kształtowania się kina jako sztuki, instytucji i obszaru kultury popularnej. Ta atmosfera sprzyjała różnorodnym działaniom twórczym, aktywistycznym i popularyzatorskim, podejmowanym z równym zaangażowaniem przez profesjonalistów i amatorów.

Prowadzenie:
prof. dr hab. Małgorzata Radkiewicz – filmoznawczyni, pracuje w Instytucie Sztuk Audiowizualnych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się kinem współczesnym, problematyką tożsamości kulturowej oraz twórczością kobiet w filmie, fotografii i sztuce. Wyrazem jej zainteresowań są publikacje: „W poszukiwaniu sposobu ekspresji. O filmach Jane Campion i Sally Potter” (2001), „Władczynie spojrzenia. Teoria filmu a praktyka reżyserek i artystek” (2010), „Refleksje zza kamery. Reżyserki o kinie i formie filmowej” (2022). Ponadto autorka książek o Dereku Jarmanie, polskich debiutach filmowych lat 90., a także monografii „Oblicza kina queer” (2014). W latach 2015–2018 Koordynatorka projektu badawczego Narodowego Centrum Nauki: „Pionierki z kamerą. Kobiety w kinie i fotografii w Galicji 1896–1945”. Jako stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2015 prowadziła badania, których rezultatem jest książka „Modernistki o kinie. Kobiety w polskiej krytyce i publicystyce filmowej 1918–1939” (2016). Członkini Rady Muzeum Fotografii w Krakowie.

Ważne informacje:
• Wykład dla osób dorosłych
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
• Cena: 5 PLN
• Czas trwania: 1,5 godz.
• Liczba uczestników: 30 osób
• Bilety do kupienia przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.

Wydarzenie jest częścią programu edukacyjnego towarzyszącego wystawie „Być jak Adam Karaś”.

 

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj